reede, 17. detsember 2021

Through the branch of dead wood


It's so pleasant to feel your touch 

through the branch of dead wood

and cold metal


Rise and fall, black and white, far and near

are moving too close together

If I take away my fall neither will you rise

If you take away your black there will not be my white

So let us helplessly gaze 

how the far and the near slowly reach each other

through the branch of dead wood

and cold metal





esmaspäev, 8. november 2021

Siis kui talv suudleb viimase sula


Nad kajavad, kuula

             siis kui talv suudleb viimase sula

             siis kui tuul sulgeb viimase kulla lume alla

Neid pole kunagi üks või kaks

             jälle sulgede kohinal lendu

             jälle tiibade jäätudes all

             väiksed linnud surmraske sajuna

Neid on rohkem kui leegion

             siis kui leegid lämbuvad kustu

             siis kui uned upuvad uttu

             siis kui puudutus pudeneb tuhaks mis ei lendle vaid imendub

Nad kajavad

             läbi jääokkais silmade

             kaitseinglite kurbjulmades mängudes

     Tuhat kelladekõlalist üksindust,

     kelle valve alt me ei vabane      

teisipäev, 31. august 2021

Mets paistab läbi II


Mets paistab läbi:
tüvedest kangas on ajaga kulunud,
auklikuks muutuv samblane samet
laseb kuuvalgusel jultunult tungida
sinna, kus oli alati pime.

Mets paistab läbi.
Lehtedest pits hargneb silmus silmuse kaupa.
Hingpeenikest kollase-punast lõnga
sikutab niiditõmbaja täiskuult
läbi öö 
taevasse.

Mets vaatab üles niiditõmbaja poole,
ja laseb vaikides silmustel hargneda,
sest aimab - mis tuleb, see peab tulema.


reede, 30. juuli 2021

Segaolme

 

Tööelu seguneb pereeluga

ja pereelu põgusa armuafääriga,

armuafääri mõnud süümepiinadega

ja süümepiinad viinakokteiliga.

Viin Uus Viini koolkonna klangfarbenmelodie saatel

maitseb segaselt ja melodie'st saab maladie.

Haigevoodi, tuba, laud -

kõik on segi paisatud.

Vist pole mõtet tuhnida selles

segaolme ulmeunede prügikastis.






pühapäev, 20. juuni 2021

Hirv tuli allikale jooma

 


Hirv tuli allikale jooma

Kas see on ilmsi või unes?

Kas see on, oli või alles tuleb?

Kui oli - kas eile või tuhat aastat tagasi?

Kui tuleb - kas homme või tuhande aasta pärast?

Või kunagi vahepeal?


Aga hirve silmad on alati.

Hirve silmad on alati pisaraid täis.

Ja kui need ära kuivavad,

siis on allikas mürgine

ja hirv suikub unne.

Kas hetkeks või tuhandeks aastaks?

Või alatiseks?

Kas ta on alles uinumas

või ärkab peagi,

see hirv kelle pisarad on ära kuivanud

ja ajaallika seisma pannud?





kolmapäev, 26. mai 2021

Gesualdo/Messiaen/harmoonia



Selle töö lähteülesandeks oli analüüsida kahte võimalikult eriilmelist, eri ajastutesse kuuluvat teost ning püüda leida mõnigi ühisosa. Teoseid valides lähtusin isiklikust maitsest ja hetke meeleoludest. 

Esimeseks teoseks valisin Carlo Gesualdo (1566 (?) - 1613) viiehäälset madrigali "Moro, lasso, al mio duolo", mis on pärit helilooja kuuendast ja viimasest madrigalide kogumikust. Kogumik anti välja aastal 1611, kuid tegelikult pärinevad sealsed teosed aastast 1596. (Carlo 2020) Peetakse võimalikuks, et madrigali teksti autoriks on helilooja ise. (Джезуальдо 2019) Madrigali tekst väljendab sügavat piina, mille süüdlane on "tema". Salapärane "tema" on oletatavasti Gesualdo esimene abikaasa, keda helilooja 1590. aastal tappis naise truudusetuse tõttu. (Carlo 2020)

Teiseks analüüsitavaks teoseks valisin V osa Olivier Messiaeni (1908-1992) teosest "Kvartett aegade lõpuks", mis kannab pealkirja "Louange à l'Éternité de Jésus" ("Kiitus Jeesuse igavikule"). Kvatetil on väga põnev loomise ja esiettekande lugu. See on kirjutatud aastal 1940, kui Messiaen oli vangistuses saksa armee sõjavangide laagris. Teos tuli esiettekandele samas laagris 15. jaanuaril 1941, kuulajateks sõjavangid ning nende valvurid. Messiaen mängis klaveri partiid, viiuli, klarneti ja tšello partiid kõlasid kaasvangide esituses. (Quatuor 2020)

1. Carlo Gesualdo madrigal "Moro, lasso, al mio duolo"

Toon välja madrigali teksti ja T. Siitani tehtud eestikeelse tõlke andmebaasist LORETA:

Morolassoal mio duolo,
E chi può darmi vita,
Ahiche m'ancide e non vuol darmi aita!
O dolorosa sorte,
Chi dar vita mi può,
Ahimi dà morte!

Ahma suren oma südamevalus
ja temakes võiks mulle elu anda,
ahta tapab mu ja ei taha aidata!
Oovalus saatus,
seekes mulle elu anda võiks,
ahannab mulle surma!

Kuna toesel on selge kolmeosaline vorm, siis analüüsin teost osade kaupa.

Osa A: taktid 1-22

Kuulaja tähelepanu on muusikale naelutatud juba esimese nelja akordiga (C#; Am/C; B; G/B). Kuna nendele akordidele vastab kaks kahesilbilist sõna ("moro, lasso"), siis oleksid need akordid justkui kahe kaupa paari seatud. Kuna mõlemas akordide paaris on tegemist suure tertsi kaugusel asuvate akordidega, siis tundub otstarbekas kirjeldada nende suhteid teisendustehete abil. Lihtsam on alustada paarist B=>G/B. Sellise kooskõla tüübi kohta on H. Riemann öelnud "söakas, ent efektne ja heakõlaline"  (Tool 2016: 11). Toimuvad järgmised tehted: B=>Bm (P); Bm=>G (L). Esimese akordipaari (C#=>Am/C) suhted on mõnevõrra keerukamad, kuna kõik kolm akordiheli liiguvad ühe pooltooni võrra, seega lisandub veel kolmas tehe. Seda teisenduste jaga võib esitada nii: C#=>C#m (P); C#m=>A (L); A=>Am (P). 

Tähelepanuväärsed on ka tenori ja aldi läbiminevad noodid neljanda takti teises pooles. Võib märgata, et bassi noodi oktav ülespoole viimise korral moodustuks nelja hääle vahel klaster (a; h; c; d).

Järgnev akordipaar viienda ja kuuenda takti vahetusel on omavahel väikese tertsi suhtes (G ja E(7)). Antud juhul on toimunud järgmine teisendus: G=>Em (R); Em=>E (P). 

Kõlaline tulemus on dramaatiline, pingeline ja valulik ning kasutatud harmoonia on täielikult vastavuses tekstiga ("Ah, ma suren"). Kuid lisaks teksti iseloomule võib üheks kromaatilise harmoonia kasutamise põhjuseks olla kontrapunkti reeglite järgimine. Chernette, (2012) analüüsides oma töös Orlando di Lasso tsüklit "Prophetiae Sibyllarum", toob näiteid, kus alteratsiooni ärajätmine oleks viinud kontrapunkti reegli rikkumiseni, sest siis moodustuks häälte vahel triitoni intervall. Samalaadne näide leidub ka "Moro, lasso" taktis 3, kus f-noodi kõrgendamata jätmine viiks triitoni moodustamiseni bassi ja tenori ning tenori ja aldi vahel.







Järgnevas materjalis (taktid 6-13) ei ole ühtegi alteratsioonimärki, materjal on diatooniline. Siiski ei saa kindlalt rääkida selle materjali kuulumisest C-duuri või loomulikku A-molli, kuna funktsionaalharmoonia ajastu ei olnud veel 17. sajandi alguseks saabunud. Imitatsioonilises polüfoonias põimuvad meloodiad moodustavad vertikaalis tuttavaid kolmkõlasid, mis ei ole siiski funktsionaalselt tugevalt omavahel seotud. Võib öelda, et taktides 12-13 on selle madrigali esimene kadents. Dominant (G7) laheneb ootuspäraselt toonikasse (c-nooti). Tähelepanuväärne on see, et lahendus toimub ainult ühes hääles - tenoris. Kadentsi tüübilt on see bassikäik (5. ja 1. aste). Kuigi lahendusakordi terts on puudu, on kuulaja eelneva materjali abil "petetud" ja lahendus kõlab mažoorselt. 


13. takti 3. löögil toimub ootamatu pööre samanimelisse minoori (P-tehe). See pööre toimub siis, kui tekstis kõlab hüüusõna "ahi" ("ah, ta tapab mu"). 

Järgneb kromaatiline materjal taktides 14-18. Toimuvad teisendustehted: Cm=>Em (PL); C/E=>A/E (RP); A/C#=>C# (LP). Eriti tähelepanuväärne on taktides toimuv transformatsioon, kus kogu teisendusprotsess on ka noodis jälgitav: B=>Bm (P), Bm=>G/B (L). Harmooniat hägustavad väga põnevalt ka septimipided (koos C duuriga kõlab h-noot, koos G duuriga kõlab f#-noot). Ootamatult heakõlaline on fraasi lõpp (t. 18 teine pool - t. 19). Antud lõik kõlab nagu oleks tegu poolkadentsiga (I-V4-V) G-duuris. Tekstiliselt vastab sellele lõigule sõna "aita" (aidata). Kogu fraas taktides 17-19 kõlab "ja ei taha mind aidata". Gesualdo rõhutab seda, korrates fraasi taktides 20-22.



Osa A1: taktid 23-44

Taktides 23-28 kordub 1-6 takti materjal kvardi võrra kõrgemal, pisut muudetud rütmiga. Taktis 28 toimub lahendus A7=>D, kuid D-duur on vaid põgus külaline. Järgnev diatooniline materjal ei ole siiski pelgalt eelneva (tt 6-13) transponeeritud versioon. Meloodiline joonis on küll sarnane, kuid harmooniline plaan on teistsugune. Kui püüda otsida vihjeid kõlava laadi kohta fraasi lõpust (t. 34), kus võiks olla kadents (sarnaselt taktile 13), siis näeme, et kadentsi seal ei ole, vaid rohkete läbiminevate nootidega ähmastatud harmoonia püsib pikemat aega F-duuri akordil (kvindi meloodilises seisus). Kuuldeliselt ei kõla antud akord stabiilselt ja lõpetatuse tunnet (erinevalt taktist 13) ei teki. Laadi põhiheliks tundub ikkagi olevat c-noot, kuigi suurem osa harmooniast liigub F, Am ja Dm ümber. 

Takt 35 avab järgmist mõttelist lõiku üllatusmomendi - des-noodiga aldis. Taktis 36 lisandub sellele f bassis (sõna ahi, ehk ah!). C-duuri kontekstis võiks antud kooskõla tõlgendada napoli sekstakordina (praktikas hakati seda akordi kasutama alles 17. sajandi lõpul (Neapolitan 2020)). Klassikalises harmoonias võiks N6-le järgneda V astme akord, kuid madrigal liigub hoopis D-molli. 

Taaskord järgneb materjal, millele võib läheneda teisendustehete abil. Toimub järgnev liikumine: Bb=>G/D (RP); G/B=>B (LP). Järgnev materjal (tt 39-41) on oma harmoonia poolest sarnane tt 17-19 järgnevusega, kuid kõlab veelgi dramaatilisemalt (tekst "ja ei taha aidata!), kuna ülemine hääl (canto) on viidud väga kõrgele ja meloodia käik on tõusev. Järgnevus ise kõlab aga toon madalamalt, lõppedes D-duuri asemel C-duuri. Ka sel korral tundub, et tegemist on poolkadentsiga (antud juhul F-duuri kontekstis). Fraas "ei taha mind aidata" kordub muutmatul kujul.


Osa B: taktid 45-69

Takti 45 teises pooles kõlab Dm akord, mis liigub läbimineva bassi liikumise abil F duuri (t 46). F-noot jääb bassis pedaalhelina püsima 2,5 takti vältel. Samal ajal liiguvad kolm häält (tenor, alt ja quinto) paralleelsete kvartsekstakordidena üles (G/F; Am/F; Bb/F). Järgneb F7, mis laheneb Bb-duuri (tt 47-48). See lahendus kõlaks igati tavaliselt, kui Gesualdo ei oleks aldi hääles a-nooti kõlama jätnud. Järgneva E7 akordi priim on eelnevast (BbM7) triitoni kaugusel, kuid tänu sujuvale häältejuhtimisele kõlab üsnagi heakõlaliselt. 







Taktide 49-52 harmoonia printsiip on eelneva nelja takti omaga üsna sarnane. Tenor püsib 2,5 takti vältel e-noodil ning kolm ülemist häält liiguvad paralleelsete sekstakordidena üles. Lõigu viimase kahe akordi priimid on triitoni suhtes. Pinge ja dramatismi lisamiseks on materjali kordus viidud eelnevast kõrgemasse registrisse.

Sellele muusikalõigule vastavad sõnad "o dolorosa sorte" ("oo, valus saatus"). Tundub, et saatust esindab muutmatu pedaalnoot, ehk miski, mida ei saa mõjutada ülejäänud häälte püüdlused midagi muuta. Valu tunde annavad edasi triitoni suhteliste akordide järgnevus.

Taktides 53-69 on harmoonia analüüsimine kõige keerukam. Võib öelda, et siin saabub teose kulminatsioon (ka teksti seisukohast: "ahannab mulle surma!"). Gesualdo püüab selles lõigus väljendada võimalikult suurel määral kogu valu ja piina. Kui eelnevat materjali on üsna hõlpsasti võimalik vertikaalselt akordidena määrata, siis antud lõigus see alati nii ei ole. Ka eelnevalt kasutatud teisendustehted ei ole selle materjali puhul abiks. Kuuldeliselt tundub, et heliloojal oli selles lõigus palju olulisem meloodiline liikumine, kui puhtad harmoonilised kooskõlad. Enamgi veel, ilmselt oli Gesualdo püüd neid puhtaid kooskõlasid võimalikult suurel määral vältida. 

Oluliseks elemendiks antud lõigus on meloodiline motiiv, mis on läbi viidud canto's  tt 55-57 ja kõlab imitatsioonina quinto's ja aldis. Motiivis kasutatud kromaatilised helid tekitavad vertikaalis lisaks duuri ja molli kolmkõladele suurendatud (t 58 ja t 67) ja vähendatud (t 60) kolmkõlasid. Lisaks sellele kõlab eelvimase takti lõpus valdavalt kvartidest koosnev kooskõla e-h-e-a-d#, mille kaks ülemist heli (a ja d#) moodustavad omavahel triitoni intervalli. 












Madrigal lõpeb täiskadentsiga (E=>A) lahtisel kujul (ülemine hääl on tertsi seisus). Vaatamata teksti dramaatilisele sõnumile on Gesualdo kasutanud tema ajastule iseloomulikult pikardia tertsi. Võib-olla on mažoorse lõppakordi mõte lisaks tavapärasele praktikale ka surmajärgse igavese elu lootuses?

Teose analüüsi käigus sain parema ülevaate ka teose vormist. Teos koosnev kolmest osast, millest kaks esimest on väga sarnase ehitusega (lõikudes kõlab sama tekst) ning viimane erineb. Skemaatiliselt võib vormi tähistada A-A1-B. Kõiki osasid võib omakorda jagada kolmeks fraasiks (vastavalt teksti ridade arvule). Äärmised fraasid on kromaatilise harmooniaga ning keskmine diatooniline. B-osa erineb eelnevatest osadest selle poolest, et diatoonilist materjali on vaid 4 takti (sealgi on üks alteratsioonimärk) ning kromaatiline materjal on oluliselt keerukam ja dramaatilisem. Ka on B-osa teistest osadest pikem, kuna selle viimane fraas on pikem ja kordusmärkide vahel.

Seega vastandub madrigalis korrapäraselt kromaatiline ja diatooniline harmoonia. Ka madrigali tekstis on vastandite paar - surm ja elu. Nendele tekstiridadele, mis räägivad surmast, vastavad kromaatilise harmooniaga lõigud ning nendele ridadele, mis räägivad elust - diatoonilise harmooniaga lõigud. Seega on madrigali vormiehitus ja harmoonia otseselt seotud tekstiga.


2. Olivier Messiaen "Quatuor pour la fin du temps" V osa "Louange à l'Éternité de Jésus"

Kvartetti viiendat osa esitavad tšello ja klaver. Muusika iseloom on ülimalt keskendunud ja meditatiivne, samas ekstaatiliselt kirglik. Heliloojapoolne tempo juhis on "lõputult aeglane". Teose faktuur on kogu teose vältel sama: laulev meloodia tšello partiis, mida saadavad klaveri akordid ühtlases kuueteistkümnendike liikumises. Rütmile lisavad voolavust lisatud kuueteistkümnendikud.

Osa võtmemärgid viitavad E-duuri helistikule. Teos algab ja lõpeb klaveripartiis E-duuri akordiga.

Kui vaadata ainult klaveri partiid, siis on näha, et vähemalt esialgu moodustuvad vertikaalselt lihtsad mažoorsed ja minoorsed kolmkõlad. Kolmkõlade omavahelisi seoseid lähemalt vaadates näeme, et funktsionaalharmoonia abil ei ole võimalik neid seoseid selgitada.

Esimese 9 takti jooksul kohtame klaveri partiis järgmiseid akorde: E-duur; Bb-duur (asendades a#-nooti bb-ga); G-duur. Kui võtta Bb ja G akordi, siis nende omavaheline suhe PLR-susreemis on LP. E-duuri akordi suhet Bb-duuri akordiga ei ole võimalik PLR-süsteemi abil selgetada. Nende akordide priimid asuvad üksteisest triitoni kaugusel (NB! täpselt sama akordide suhe on leitav Gesualdo madrigalis taktis 48). Messiaen (Мессиан 1995: 37) kirjutab oma raamatus "Minu helikeele tehnika" suurendatud kvardi tähtsusest meloodias, aga lisaks meloodilisele seosele on nende akordide vahel olemas harmooniline seos, mis tuleb välja, kui uurimise alla võtta ka tšello meloodia, mis koosneb taktides 1-12 ainult helikõrgustest c#, d, e, f, g, g# ja h. Kui lisada sellele helireale veel üks heli klaveri partiist (a#), siis saame oktatoonilise helirea OCT_1,2 (Tool 2016: 17) või Messiaeni (1995: 92) kohaselt piiratud transponeeritavusega helirida nr. 2 teises transpositsioonis. Messiaen (1995: 100) kirjutab 2. laadi seotusest nelja mažoorse helistikuga. Uurides oktatoonilist laadi näen, et lisaks allpool nimetatud mažoorsetele helistikele on laadis võimalik ehitada ka nelja samanimelist minoorset helistikku. Teise transpositsiooni jaoks on nendeks helistikeks C#, C#m, E, Em, G, Gm, Bb ja Bbm. Kõik mažoorsed akordid (v.a C#-duur) on leitavad klaveripartii taktides 1-9. 

Alates taktist 10 tuleb harmooniasse uus värv - F#-molli akord (t. 10), mis lisab senisele helireale kaks uut helikõrgust (f# ja a). Taktis 11 tuleb mängu veel üks uus akord - F-duur, lisades üheteistkümnenda helikõrguse ehk c-nooti. (Kõrvalepõikena võib märkida, et F#-moll ja F-duur on seotud ühise tertsi kaudu, S-suhtega (vt. Tool 2016: 13). Täiskromaatilisest helireast on nüüd puudu ainult d#-noot, mis saabub klaveripartiis 12. taktis (crescendo-ga) ja kulmineeruvalt tšello partiis (forte-s ja tesises oktavis) 13. takti alguses.

Kui nüüd vaadata 12. takti harmooniat, siis näeme, et takti esimesel löögil kõlab kvartakord (c-f#-h-e), mis moodustub ühest vähendatud ja kahest puhtast kvardist. Messiaeni (1995: 97) kohaselt on kvartidest koosnev akord tuletatav 5. laadist (antud juhul transpositsioonis h-c-e-f-f#-a#-h). Järgneb B7 akord lisatud suure tertsiga (lisatud sekstist Мессиан 1995: 188).

Taktides 13-22 ei õnnestu leida piiratud transponeeritavuse laadi olemasolu kohta. Antud lõigus on esindatud kõik 12 heli. Harmoonia kaotab järjest oma staatilisuse ja muutub selle lõigu viimases taktis kromaatiliselt tõusvaks vähendatud septakordade järgnevuseks. Põnev on see, et tõus toimub c-noodist f#-noodini, st. suurendatud kvardi ulatuses. F# bassil jääb harmoonia kolme takti vältel pidama.

Taktide 13-22 materjali võib vaadelda lisatud heli seisukohalt (vt. Мессиан 1995: 67-68). Lisatud heliks Messiani harmoonias on eelkõige vähendatud kvart ja suur sekst, antud lõigus üsna tehti ka väike sekst (vt. näidet).










Taktis 23 on tšello meloodias tõusev vähendatud septakord (h-d-f-g#-h-d). See võimaldab oletada, et klaveri partiis võivad peituda teise vähendatud septakordi helid. Tõepoolest leiame harmooniast vähendatud septakordi helisid (c-d#-f#-a). See kombinatsioon vastab oktatoonilisele laadile OCT_2,0. Kuid laad ei jää püsima, sest juba järgmises taktis kõlavad laadi mittekuuluvad e, g ja a# noodid. Nüüd kõlab kromaatilise helirea 11 tooni, puudu on vaid c#. 

C#-noodi ootus meenutab olukorda 11. taktis, kus puudu oli d#-noot. C#-noot ilmubki alles taktis 27. Sarnaselt 13. taktile on tegemist kulminatsiooniga, kuid seekord on kulminatsioon veelgi mõjuvam, sest ff dünaamikast algav cres. molto jõuab 27. taktis ppp subito-sse. 

Harmoonia jõuab taas E-duuri (B-bassiga, seega on tegemist K64-ga). Taktiks 27 on selge, et muusika on tagasi jõudmas laadi OCT_1,2. Taktides 27-28 kõlab lisaks OCT_1,2 helidele ka sinna mittekuuluv c-noot, kuid alates t. 29 jõuab muusika tagasi puhtasse OCT_1,2 harmooniasse, mida rõhutab lõpus (tt 33-34) vähendatud septakordi käik tšello partiis.

Analüüs joonistab välja ka kvarteti 5. osa vormiskeemi: ABA1.


Kokkuvõte


Esseed kirjutama asudes suhtusin skeptiliselt kahe erinevatesse ajastusse kuuluva helilooja loomingus ühisosa leidmisesse. Minu skepsist suurendas ka see, et olen harjunud mõtlema Messiaeni muusikast, kui ülimalt heakõlalisest ning Gesualdo muusikast kui dissonantsiderohkest. Huvitaval kombel leidsin kahes analüüsitavas teoses nii mõndagi ühist. Esiteks tundub, et mõlema helilooja jaoks on tähtis triitoni intervall: Messian kasutab seda tihti lisatud helina, Gesualdo ei pelga triitonit kahe naaberhääle vahel. Lisaks kõlab mõlemas teoses akordipaar, mille priimid on triitoni suhtes. Teine ühine osa on kvartidest moodustuva akordi kasutamine: Messiani kvartetis kõlab akord c-f#-h-e, Gesualdo madrigali lõpus kõlab akord (e-h-e-a-d#).

Kolmandaks tundub mõlema teose puhul, et nad põhinevad kahe erineva harmoonilise materjali kasutamisel: Gesualdol - kromaatiline / diatooniline, Messiaenil - oktatooniline laad / kõigi 12 heli kasutamine. Erineb vaid see, et Gesualdo vastandab neid kahte väga tugevalt, Messiaenil on kontrast kahe materjali vahel vähem tajutav.

Tuleb tõdeda, et kuigi sain selles analüüsis toetuda klassikalise harmoonia teadmistele, uusriemanlikule teisendusteooriale ning Messiaeni raamatule tema helikeele kohta, on mõlema teose analüüsis lünki, mida oleks võimalik täita teostesse ja teoreetilisse materjali põhjalikumalt süvenedes.


Kasutatud allikad:

Carlo Gesualdo. 2020. https://et.wikipedia.org/wiki/Carlo_Gesualdo. 09.12.2020.

Carlo Gesualdo - Sesto libro di madrigali: XVII. Moro, lasso, al mio duolo. https://www.youtube.com/watch?v=6dVPu71D8VI. 09.12.2020.

Chenette, T. 2012. Hearing Counterpoint Within Chromaticism: Analyzing Harmonic Relationships in Lassus’s Prophetiae Sibyllarum. https://mtosmt.org/issues/mto.12.18.4/mto.12.18.4.chenette.html. 26.12.2020.

Gesualdo, C. 2005. Moro, lasso. https://ks4.imslp.info/files/imglnks/usimg/b/bf/IMSLP130394-PMLP164752-Gesualdo_Moro_lasso.pdf. 26.12.2020.

Messiaen, O. 

Messiaen, O. 2017. Olivier Messiaen Quatuor pour la fin du temps Quartet for the End of Time 1941. https://www.youtube.com/watch?v=Me-c7p3LQuY&t=1516s. 04.01.2021.

Neapolitan chord. 2020. https://en.wikipedia.org/wiki/Neapolitan_chord. 29.12.2020.

Tool, A. 2016. Piiratud transponeeritavusega heliread ja vorm Eduard Oja muusikas: doktoritöö. https://www.digar.ee/viewer/et/nlib-digar:305744/268612/page/1. 26.12.2020.

Quatuor pour la fin du temps. 2020. https://en.wikipedia.org/wiki/Quatuor_pour_la_fin_du_temps. 04.01.2021.

Andmebaas LORETA. https://www.ema.edu.ee/loreta/index.php?valik=laulutekst&id=1037. 29.12.2020.

Джезуальдо, Ка́рло. 2019. https://ru.wikipedia.org/wiki/Джезуальдо,_Карло. 09.12.2020.

Mессиан, O. 1995. Tехника моего музыкального языка. https://notkinastya.ru/messian-o-tehnika-moego-muzykalnogo-yazyka-1943/. 04.01.2021.



reede, 30. aprill 2021

Ma kirjutan sind ise

Ma tean, et sul on see mask ees,

aga ma kirjutan sind ise.

Ma kirjutan sind ise salaja:

su nina, su suud kujutluses leiduvate piltide järgi,

kohta, kus sa elad -

kena kirikutorni ja madalate majadega,

su väikest õnnelikku perekonda ja suurt sõbralikku koera.


ma kirjutan sind ise raevuka pintslitõmbega su kogemata või meelega paljastunud kõhule

paber on mõttetu saast loeb ainult su nahk 

sulg murdub ja tint uputab tähemärke 

ükskõik

ei mingit kalligraafiat enam!

ma kirjutan sind kiiresti lohakalt palavikus ja purjuna sellest et mul puudub igasugune ettekujutus sellest

kes sa tegelikult oled


Ma kirjutan,

aga kas see oled sina, keda ma kirjutan?


kolmapäev, 14. aprill 2021

Argine riim

 

Elagu kunst!

kuni kohvi saab paari euriga

Elagu kunst!

kuni suudan veel süüa

makaroni oakonserviga


Elagu kunst!

kuni üürileandjalt saab pikendust

Elagu kunst!

kuni autorikopikas

laekub viimasel hetkel kui kingitus


Elagu kunst!

kunsti nimel ma läheks või sõtta

Elagu kunst!

kirstunaelu saab jumalamuidu

ja matuselauludki omast käest võtta


teisipäev, 13. aprill 2021

Püha kevad

 

Oo kõige salajase avalikuks tulemise aeg!

Oo alastuse aeg!

Kas me ikka tahame, et see lumi ära sulaks?


Aga ta sulab

ja kate alt vabanevad talvel mahapudenenud sõrmed,

küünelakk ikka veel purpurpunane.

Sõrmede omanik on juba ammu

uued asemele kasvatanud.

Mis küll saab lumme heidetud sõrmedest?

Kellel neid enam vaja?


Oo kõige salajase avalikuks tulemise aeg!

Oo alastuse aeg!

Oo püha kevad!


Sõrmed tantsivad klahvide ivuaaril ja eebenil tangot,

jättes endast purpurpunaseid jälgi,

kasutuks jäänud ja hüljatud.

Oo püha kevad!

Oo meeletu kevad!










neljapäev, 1. aprill 2021

kaja kasutusjuhend


kaja - ja - ja - jaa - jaa - jaa

põrkab jaatuste hernateradena

klaassileda pinna vastu


kaja - jaa - jaa - ei -eieieitab

oma jaatavat loomust

ja vaidleb endasse programmeeritud 

nõusolekuga

see on mingi vigane kaja

mis võitleb vastuses peituva küsimuse

ja küsimuses peituva vastusega


pilguta üks kord kui jaa

pilguta kaks korda kui ei


hoidu vigase kaja kasutamisest

öömaskina

padja määrdumise vältimiseks


Juhtum pargis. 13.

(põhineb tõsielu sündmustel)


Üks naine andis lindudele suure saia et näha kuidas nad kaklevad

ja naisel oli laps käekõrval

ja nad vaatasid kuidas linnud kaklevad saia pärast


Seal oli varblaseid ja vareseid

tihaseid ja tuvisid

kajakaid ja kormorane

harakaid ja hakke

rästaid ja ronke

linavästrikke ja lõokesi

ja ohakalinde


Ja nad lendasid rinnutsi 

kiskusid üksteise sulgi ja nokkisid silmi

see oli suur lindude sõda ja sai sai verega kaetud

verest sai vein ja naine lapsega tõusid surnud lindude kohale lendu


kolmapäev, 24. märts 2021

Mu hingelind haub kolme võõrast muna

 

Mu hingelind haub kolme võõrast muna.

Paistab, et need on selle vaese dinosauruse omad,

kes elas üle väljasuremise.

Leidsin need oma luhtunud lootuste riiulilt,

kus on veel nii mõnigi kena trofee:

küünlajalaks ümbersulatatud noorpõlvearmastuse jäänused

(muuseas täiesti roostetanud),

tunnistus, et olen kõigis tähtsamates eluvaldkondades

eeskujulikult põrunud,

cum laude diplom ühes sügavmõttetus teadusharus,

karikas anonüümsete alkohoolikute seltsilt,

jõulukaart maksuametilt kinnitusega,

et ma olen see haruldane idioot, kes pole juba aastaid

saanud konkurentsivõimelist palka,

aga ikkagi kõik maksud ilusti tasunud.


Ootan huviga dinosaurusemunadest kooruvaid tibusid.

Naiivse unistajana olen juba nimedki valmis mõelnud:

Usk, Lootus ja Armastus.




esmaspäev, 8. märts 2021

Lux aetarna



trammis süttis lux aetarna

teel Majakalt Koplisse,

aga keegi ei pannud tähele,

ainult üks kodutu mõtles,

et nii on hubasem, kodusem.




Autsaider



Linn on metsaga ühte kasvanud...

Juhuslik kohtumine hundiga polegi nõnda juhuslik nagu näib, 

sest nad valvavad

alati.


Ma pelgan neid elitaarselt võõraid insaiderhunte

punasamblastes loožides.

Nad uluvad võõrkeelselt õndsas üksmeeles

kandiliselt vilkuva Kuu poole.

Mõtlen, püüaks õige kaasa ulguda,

võtan julguse kokku -

valla pääseb vaid üksildane haugatus

surroundi tagumisest kõlarist.



reede, 19. veebruar 2021

Lento, funebre



 

                                  Любовь и красота друг с другом неразлучны,
побудь со мной цветок, ещё не умирай.
Не будь со мной жесток и душу мне не мучай,
а будешь уходить - возьми с собою в рай.
Поверь, мне очень жаль, что я тобой пленилась.
Я думала, в воде ты будешь долго жить.
Я сорвала тебя, но так уж получилось -
погиб ты без воды, мне некого любить.
Я хороню тебя, устлав твою могилу
опавшею листвой. Ручьями слёзы лью.
Засохший стебель твой, бутон когда-то милый
Дрожащею рукой в сырую мглу кладу.
        Любовь и красота друг с другом неразлучны.
       Им траурную песнь пою заупокой.
     За звуком звук плывёт так скорбно и тягуче.
     Похоронив любовь прощаюсь с красотой.

(2001)

      


kolmapäev, 20. jaanuar 2021

Motett

Ma olen jugapuu,
mu kodu kaljuserval
klaaskupli all, kus sajab tehislund, 
kui Looja käsi kuplit raputab.
Ja lumi katab sammaldunud kände -
need on mu vennad, õed,
mu vanemad.

Ja lumi matab sammaldunud kände.

Saab minu tüvestki
mu enda sarkofaag.
Ta pingul keeltel poogen ulub
ja looja käsi vääramatult poognat juhatab.

Ma olin jugapuu.