pühapäev, 30. detsember 2018

Klassikaline orkester - konspekt

 

Termin „orkester“ pärineb kreeka keelest (orchestra), mis tähistab ala lava ees Vana-Kreeka teatris, kus tavaliselt paiknes koor. Klassikaline orkester on suur instrumentaalne ansambel, mis koosneb üldjuhul neljast pillirühmast: keelpillid, vaskpillid, puupuhkpillid ja löökpillid. Sellele võib lisanduda viies: klahvpillid (või klahvpill) või harf. Väga oluline on dirigendi roll, kes juhib orkestrit tempoliselt, ühtlustab ja vormib orkestri kõla ja interpritatsiooni. Olulist rolli mängib samuti kontsertmeister (esimene viiul). (Orchestra 2018)

I Klassikalise orkestri koosseis

Klassikalises orkestris on:

Puupillid: 2 flööti, 2 oboet, 2 klarnetit (Bb, C või A), 2 fagotti; vaskpillid: 2 naturaalsarve (ventiilideta); 2 naturaaltrompetit (ventiilideta), 2 (3) trombooni (nt. Glucki ja Beethoveni muusikas); löökpillid: 2 timpanit (üks mängija); keelpillid: 9 esimest viiulit, 8 teist viiulit, 8 vioolat, 6 tšellot, 4 kontrabassi; klahvpillid: klavessiin või orel (18. sajandi lõpuni, kui need pillid taandusid tasapisi orkestri koosseisust). 

Orkestri suurus on ajas pidevalt kasvanud ja selle koosseis muutus standardseks just klassikalisel perioodil ning seda on mõjutanud Ludvig van Beethoven, kuna tema teosed nõudsid peaaegu alati kahest puhkpillikoosseisu, st. kahte flööti, oboed, klarnetit, fagotti, sarve ja trompetit. Erandid sellest reeglist on näiteks Beethoveni 4. sümfoonia, viiulikontsert, klaverikontsert nt 4., mis näeb ette ainult ühte flööti. Beethoven kalkuleeris väga täpselt iga teose tämbripaletti oma 3., 5., 6. ja 9. sümfooniates. Nt. Beethoveni  3. sümfoonias („Eroica“) tagab kolmas metsasarv koori-efekti vaskpillide sektsioonis. Alates 9. sümfooniast aga muutub ülaltoodud põhjusel standardiks neli metsasarve. Piccolo-flööt, kontrafagott ja tromboon lisavad triumfaalsust 5. sümfoonia finaalile, piccolo ja paar trombooni aitavad luua tormi ja päikesepaiste efekte 6. sümfoonias („Pastoraalne“). Mitu aastakümmet peale Beethoveni surma jäädi truuks tema eluajal väljakujunenud ja ennast õigustanud koosseisule. (Orchestra 2018)

Kui võrrelda barokkorkestri ja klassikalise orkestri koosseisu, siis on näha, et lisandusid sellised pillid nagu klarnetid ja tromboonid. Kasutusest kadusid sellised barokile omased poogenpillid nagu violoon, viola da gamba jt. Kuna Mannheimi koolkond, millest tuleb juttu allpool, lõpetas oma teostes basso continuo kasutamist (Mannheim 2018 (a)), siis tasapisi kadusid orkestrist ka harmooniapillidena kasutusel olnud klavessiin ja lauto, samuti basspill teorb.

Kuna klarnet ja tromboon on klassikalises orkestris uustulnukad, siis on vaja neid eraldi välja tuua.

Klarnet on ühekordse lesthuulikuga puupuhkpill. Selle leiutas 1700. aasta paiku Johann Christoph Denner, kes lisas varasemale chalumeau’le registri klahvi. Klarneti nimi tuleb sõnast clarion, mis tähendab trompeti kõrget registrit ning viitab nende kõlade sarnasusele. Kui klarnetid edasi arenesid, vajusid paralleelselt kasutuses olnud chalumeau’d unustusse. Denneri originaalklarnetitel oli kaks klappi ja nendega sai mängida ka kromaatiliselt. Aja jooksul on mängitavuse suurendamiseks, häälestatavuse parandamiseks ja ulatuse laiendamiseks  lisandunud veelgi klappe. Klarneti ulatus on puupuhkpillidest kõige laiem. Mozartiaegsel klarnetil oli kaheksa ava ja viis klapi. 1812. aastal parandas Iwan Müller klarneti tihendite süsteemi ning sellest ajast peale sai võrdselt hästi mängida kõigil klappidel. Viimane oluline klarneti ehituslik parendus toimus aastal 1839, kui sellele rakendati Boehmi süsteemi. Klassitsismi ajastul, kui klarnetil oli veel vähe klappe ning erinevates helistikes mängimine oli piiratud, oli orkestris hädavajalik Bb, A ja C klarnetite kasutamine. (Clarinet 2018)


Tromboon on vaskpuhkpill, mis on Euroopas tuntud alates 15. sajandist. Seda eristab teistest vaskpillidest kulissi olemasolu. Kulissi liigutamisel muudab mängija helikõrgust. Tromboonil on võimalik mängida kogu kromaatilist helirida. Tromboon ei ole transponeeritav pill ning selle noodid pannakse kirja nii nagu nad kõlavad. Tromboonil on särav tämber ülemises registris ja tume alumises. Oma eksistentsi jooksul on trombooni ehitus jäänud peaaegu muutmatuks. Mozart kasutas tromboone peaaegu eranditult ooperites (nt. traagiline tromboonide kõla komtuuri stseenis ooperis „Don Juan“), Beethovenil ilmuvad tromboonid esmakordselt 5. sümfoonias ning varsti on kolm trombooni klassikalise orkestri standardiks. (Trombone 2018)


Kui põgusalt mainida teisi orkestripille, siis flöödil oli Mozarti ajal endiselt vaid üks klapp, kuid nende arv kasvas. Klappide arv erines riigiti. Praegu kasutusel oleva Boehmi süsteemi sai flööt alles 1832. aastal. (Современная флейта 2018) Sarnaselt flöödile jäi barokiga võrreldes üsna sarnaseks ka oboe (Гобой 2018) ja fagott (Фагот 2018). Metsasarv ja trompet olid 19. sajandi alguseks enamasti ventiilideta. Ventiilidega metsasarv ja trompet patenteeriti aastal 1818 (French horn 2018; Trumpet 2018). Ka klassikalises orkestris kasutatavate keelpillide ehitus ei erinenud oluliselt barokiaegsetest pillides (Контрабас 2018; Виолончель 2018; Альт 2018; Скрипка2018). Timpani ehitus on olnud peaaegu muutmatu alates 15. sajandist. (Литавры 2018)


II Orkester organisatsioonina

Pillirühmade üleselt ja igas pillirühmas on kindlaksmääratud hierarhia. Igal pillirühmal või sektsioonil on juhtmängija, kes juhib rühma ja mängib orkestri soolosid. Viiulid on jaotatud kaheks rühmaks, esimene ja teine viiul, viimane rühm mängib harilikult madalamas registris. Kontsertmeister on viiulirühma esimene viiul ja nö. teine inimene orkestris pärast dirigenti. Kontsertmeister juhib kontserdieelset häälestust. On olemas ka esimene teine viiul, esimene vioola, esimene tšello ja esimene kontrabass. Esimeste viiulite hulgas on ka abikontsertmeister, kes asendab kontsertmeistrit tema puudumisel. (Orchestra 2018)

Esimest trombooni peetakse üldjuhul madalate vaskpillide juhiks, esimest trompetit kogu vaskpillirühma juhiks. 300-aastase traditsiooni kohaselt annab esimene oboe häälestusnoodi kogu orkestrile. Puupillide sektsioonis üldjuht reeglina puudub. (samas)

Keelpillimängijad mängivad üldjuhul unisonis, välja arvatud divisikorral, kus partii on jaotatud ühe puldi taga istuvate mängijate vahel. Keelpilli sektsiooni soolopartiisid mängivad rühma kontsertmeistrid. Kontsertmeistrid vastutavad samuti poognasuuna määramise eest. Rühma kontsertmeistrid annavad poogna tõstmisega märku oma pillirühma sisseastumiseks, tagades, et sisseastumise oleks ühtlane. (samas)

Tähtis roll orkestri kõla kujundamises on dirigendil. Dirigendi ülesandeks on määrata kindlaks õige tempo, kindlustada pillirühmade õigeaegsed sisseastumised, kujundada fraseerimist. Klassitsismi ajastul hakkab taanduma tava, et orkestrit juhib üks mängijatest (esimene viiul või klavessiinimängija). (samas) Üsna tavapärane on praktika, et helitöö ettekannet juhib helilooja. 

Näide: Stseen filmist „Amadeus“, kus Mozart juhib oma ooperit.
Näide: Beethoveni klaverikontsert nr. 2 op. 37(D. Baremboim, kes dirigeerib klaveri tagant)

III Mannheimi koolkonnast

Olulist rolli klassikalise orkestri arenguloos omab Mannheimi õukonna orkester. On teada, et 1756. aastal kuulus orkestrisse 20 viiulit, 4 vioolat, 4 tšellot, 2 kontrabassi, 2 flööti, 2 oboed, 2 fagotti, 4 metsasarve, trompetid ja timpanid. Aastal 1782 lisandus neile veel 3 klarnetit, mis olid tol ajal harva esinevaiks instrumendiks. Nn. „Mannheimi koolkonna“ asutajaks aastatel 1741-42 oli tšehhi helilooja ja viiuldaja Johann Stamitz. (Jürisson 1967, 8-9; Mannheim 2018)

Orkester koosnes silmapaistvatest mängijatest ning eristus oma range distsipliini poolest. Mannheimi koolkond oli ka pioneeriks orkestritehnikate vallas, paistes silma oma erilise dünaamilise paindlikkusega, järskude piano ja fortekontrastide ja suurte dünaamiliste tõusude ja mõõnadega. Mannheimi koolkonna tunnusmärgiks oli kogu-orkestri crescendoja puhkpillide suurem iseseisvus. (Jürisson 1967, 9; Mannheim 2018)

Suurt tähelepanu osutasid mannheimlased sümfoonia kui žanri väljaarendamisele. Kui 17.-18. sajandite piiril on sümfoonia mõiste veel suhteliselt ebamäärane, siis Mannheimi koolkond mõistis sümfoonia all juba iseseisvat neljaosalist orkestriteost. Kuigi koolkonna mõju žanri väljaarendamisele oli suur, on samalaadsed arenguilmingud nähtavad ka paljudest teistes orkestrites, nt. Berliinis ja Viinis. (samas)

Mannheimi koolkond hõlmab selliseid oma ajal silmapaistvaid heliloojaid nagu ülalmainitud Johann Stamitz ja Christian Cannabich (ligi 100 sümfoonia autor), Franz Xaver Richter, Carl Stamiz, Franz Ignaz Beck ja Ignaaz Fränzl. Nende teoseid kirjastati ja esitati nii Pariisis kui Londonis, mis kindlustas Mannheimi koolkonna mõju kogu Euroopa sümfoonilise muusika arengule ning sealhulgas ka J. Haydni ja W.A. Mozarti loomingule. (samas) 


Mannheimi erilised tehnikad:

Mannheim Crescendo – kogu orkestrit hõlmav crescendo
Mannheim Rocket – kiire tõusev crescendos passaaž üldjuhul arpedžoga meloodias (nt. Mozarti sümfoonias nr. 40 ja Beethoveni klaverisonaadis op. 2 nr 1 f-moll)
Mannheim Steamroller – laiendatud crescendo passaaž, mis kombineeris tõusva meloodia keelpillide tremolo efekti ja sageli ka ostinaatse bassiga (nt. Johann Stamitz Sümfoonia D-duur).
Mannheim Sigh – passaaž, kus noodid on ühendatud kahe kaupa sidekaartega ja suurem kaal on esimesel noodil.
Mannheim Birds – linnuvidistamise imitatsioon soolo osades.
Mannheim Climax – suure energiaga sektsioon muusikas, kus kõik pillid peale keelpillide langevad ära. Järgneb tavaliselt Mannheimi Crescedo’le.
Grand Pause – mäng peatub hetkeks ning tekib totaalne vaikus vaid selleks et jõuliselt alustada uut muusikalist lõiku. (Mannheim 2018 (a); Mannheim 2018 (b))

Kokkuvõte

Kokkuvõtvalt võib öelda, et klassikalise orkestri kujunemises mängisid olulist rolli Mannheimi koolkond ja loomulikult kolme Viini klassiku looming ning nende muusika-esteetilised tõekspidamised. Olulisemateks muudatusteks orkestri koosseisus on klarneti ja trombooni lisandumine obligatoorsete orkestripillide hulka ning basso continuo taandamine ja sellega seotud pillide (klavessiin, lauto, teorb, violi perekonda kuuluvad madalad poogenpillid) kadumine orkestrist. Võib öelda, et dirigendi, kui orkestrijuhi roll muutub tähtsamaks ning eraldub pillimängimisest.


Kasutatud allikad

French horn. 2018. https://en.wikipedia.org/wiki/French_horn. (24.12.2018). 
Jürisson, J. 1967. Viini klassikaline koolkond. Tallinn. Eesti raamat.
Historical Clarinet Demonstration: Clarinet after Grenser, c. 1810. 2017. https://www.youtube.com/watch?v=67KQPvkuA7o(24.12.2018).
Leopold Mozart – Alto Trombone Concerto. 2018.
Mannheim school. 2018. (a) https://en.wikipedia.org/wiki/Mannheim_school. (24.12.2018).
Mannheim school. 2018. (b) https://www.conservapedia.com/Mannheim_School. (24.12.2018). 
Orchestra. 2018. https://en.wikipedia.org/wiki/Orchestra. (24.12.2018).
Trombone. 2018. https://en.wikipedia.org/wiki/Trombone. (25.12.2018)
Trumpet. 2018.https://en.wikipedia.org/wiki/Trumpet. (24.12.2018)
Альт. 2018. https://ru.wikipedia.org/wiki/Альт. (24.12.2018)
Виолончель. 2018. https://ru.wikipedia.org/wiki/Виолончель. (24.12.2018).
Контрабасhttps://ru.wikipedia.org/wiki/Контрабас. (24.12.2018).
Литавры. 2018. https://ru.wikipedia.org/wiki/Литавры. (24.12.2018). 
Скрипка. 2018. https://ru.wikipedia.org/wiki/Скрипка. (24.12.2018).
Современная флейта. 2018. https://ru.wikipedia.org/wiki/Современная_флейта(24.12.2018). 
Фагот. 2018. https://ru.wikipedia.org/wiki/Фагот(24.12.2018)



esmaspäev, 24. detsember 2018

mägi, üleni lumes

сливается со светлым утренним небом
И когда зимнее солнце восходя 
разделяет их надвое
мы нехотя размыкаем
свои долгие объятия
Мы будем ждать весь короткий зимний день
когда гора снова сольётся с небом

***

sulab ühte heleda hommikutaevaga
ja kui talvine päike tõustes
jagab nad kaheks
ka meie vastu tahtmist 
köidame ennast teineteisest lahti
me jääme kogu lühikeseks talvepäevaks ootele
kuni mägi ja taevas sulavad uuesti ühte





гора, вся чёрная от талого
снега... белизны
ни следа
когда прилетят птицы?
откуда?
прилетят ли?

“”“

mägi, üleni must ... lumi
täiesti sulanud
ei jälgegi valgest
kust ja millal tulevad linnud?
kas nad tulevad?



***
осенью гора медленно остывает
даже если по-летнему тёплым днём
солнце исподволь ласкает её белые камни

временами кажется что камни поддаются
и теплеют под нежными лучами
но ночью
ночью спускается тень

"""

mägi jahtub aegamisi
kui ka suviselt soojal päeval
hellitab päike salamisi ta valgeid kivisid

päeva soojosnäivuse
vahetab öösel välja sügise vari


***

тринадцатый час ночи 
шёпотом крадётся к нашим постелям
а за окном волки повторяют свою квинту
по замкнутому кругу
мы не спим в ожидании запаха луны
и когда цветок папоротника
распускается в ржавой клетке наших воспоминаний
мы зачем-то снова встречаемся
на вершине горы
круг замыкается

***
kolmeteistkümnes öötund
hiilib sosinal meie asemete kallale
ja hundid korrutavad akna taga oma võigast kvinti 
me ei maga kuuhõngu ootuses
ja kui sõnajalg puhkeb roostetanud mälestustuste puuris õide
siis me kohtume, ei-tea-milleks, mäe tipul
kvindiring sulgub

"""

***

esmaspäev, 3. detsember 2018

Kolmekordselt


Sind ma näen kolmekordselt
Sind, su peegeldust ja su peegelduse peegeldust
Ennast kahekordselt
Oma peegeldust ja peegelduse varju
Sest iseennast ei näe ju keegi
Kuidas ta ka ei vaataks

Kui ma saaksin näha kord elus
Omaenese silmi
Kas ma taluks nende igavesti juurdlevat pilku,
Mis küsib, mida siin teen?
Kas ma suudaksin oma silmade küsimisele vastata?
Ehk ongi parem, et näen ennast vaid kahekordselt
Sest vaevalt ma kolmandat talukski
Kas kolmas sinagi talub?

laupäev, 1. detsember 2018

Kassikulla jäljed


Ma näen su näol kassikulla jälgi
seal kus just äsja 
mu huuled 
need põlevad veel 
sellest olematust kassikulla tolmukübemest mitte sinust 
ma nutan öösiti
Ei ma ei nutagi 
õigupoolest ma naeran enda üle 


Ma siiski nutan,
nutan laginal
nagu poleks aegade algusest nutnud
silitan pisarmärja suuga
su kivisiledat selga
ja kassikuld niriseb ojadena
segunedes mu pisaratega
imestan
näen esmakordselt
katmata ihu ta ehedas hiilguses
selges sügavas säras
kullata!

Ilus hommik
ja kassikullakarava taevas langetab meie peale
elu esimest suudlust.




reede, 30. november 2018

Maastik tihastega



Mul ei ole vaja seda külma ilu,
lumehelveste selgeid korrapäraseid jooni,
pikka sirget alleed,
mille lumega kaetud puud viivad jäälossi,
jäälossi, kus hõõguvad kaminas virmalised.
Irbisenahast mantlis kuningas
silmitseb mind.
Lähenen ja suudlen ta veretuid huuli,
mis põletavad,
kuid mitte kuumaga.
Põgenen!
Samad lumised puud joonsirgel alleel,
kuid ma ei jälgi enam lumehelveste võluvat tantsu.

Astun rohule.
Mu jäisetest sammudest kolletub iga lible.
Ma sulan pikkamisi sellest jäisest lummusest,
vaid huuli veel põletab see veider suudlus,
mis ei soojendanud,
vaid kattis jääkirmega südant.
Õnneks ainult pealtpoolt.
Ärkan unest.
Kergendusega näen:
ei lennanudki ära tihased
mu vaiksest suvisest aiast.
Võtan päikesesooja kivikese, 
hoian peos,
et sulaks jääkirmega kaetud süda.
Pikkamisi laskuvad mu paljastele õlgadele
tihased.


neljapäev, 29. november 2018

Maastik puuriga


sa ju tead
et ma usaldan sulle
midagi mis on hinnaline ja habras
justkui lind kes on kaotanud sule
ja on õnnelik selle üle
et sa leidsid selle
ja maalisid puuri
võib-olla mitte temale
siis kellele?

õunapuu külvaja tuulega tuleb
külvates kadedust, häda ja tüli
lind laulgu oma peibutuslaulu
kuldse õuna noppijale
kuid lind ei laula.

türnpuu külvaja pimedas tuleb
külvates piina ja surma
lind heliseb hirmunult puuris
nähes astlaid ja verd oma rinnal
kas juba tulebki minna
kui see õige laul on veel laulmata?

õlipuu külvaja koidikul tuleb
võtab maalitud puuri
ja riputab
enda külvatud rahupuule
mis ulatub taevani
kuhu ei kostu sõnade kõla
kui külvaja kutsub
siis tuleb minna
lennata söösta
ja laulda
et kõik näeks
mille nimel ta laulab, lendab,
jookseb ja roomabki
see lind
kes on kaotanud sule

reede, 23. november 2018

Maastik varjuga

Ja ma tunnen,
et ta on saamas mu varjuks
kurjaks ja tumedaks,
kui see mets,
millest ratsutan läbi unesegaselt
haavatud lõvi seljas

ta mõtleb,
et vaevalt ta mõtleb, et ma mõtlen
kuid ma mõtlen
veel eile,
ma ei tundnud oma varju varjugi,
ei aimanud enda sees
ta salalikke liigutusi.

aga lõvi, ometi!
ma tean igat karva
su verises kasukas,
mis valendab tumedas metsas,
kus igast põlispuust võib saada me viimane varjupaik,
kus loorina valendab
sädelev ämblikuvõrk,
mis parandab kõik veritsevad haavad.

nutan su seljas, lõvi,
kuid ratsutan ometi
eemale ämblikuvõrgust
selle poole,
mis on saamas mu varjuks
teekonna lõpus
uinun
ja vari langeb mu peale

neljapäev, 22. november 2018

Maastik jõega



Nad joonistavad sind
ja pidevjoon,
su mõte aeglane kulg,
kui kuuled oma salanimenime
võib-olla suled... silmad... kõrvad,
et unustada und,
mis meelest ammu läind,
ehk aitab trummisosin
mängutoosis,
kui lapsepõlvemäng

seal värske rohu sees,
kui vana rohi juba põles
kevadised veed ei kustuta
su ammust ängi
nead ja armastad,
kuid siiski kuuled oma kätes
vaikselt hoiad lindu,
mis vaevalt küll...

veel tõuseb lendu tema hääl,
kui voolav laava
oma teel
ta uusi linnu ehitab
su peas
saab pidevjoonest
palgel nähtamatu pisar
ja selle aeglane kulg
neil tabamata jääb
mu jõgi.





esmaspäev, 29. oktoober 2018

Barokkorkester - konspekt

 1. Barokkorkestri kujunemise eellugu




Price (1994, 22) defineerib orkestrit kui heterogeenset instrumentaalansamblit, milles on mõni partii dubleeritud. Orkester ei sündinud äkki, vaid selle esituskoosseisu väljakujunemisele eelnes pikk arengulugu.


Iseseisev instrumentaalmuusika hakkas U. Lippuse (1991, 26) järgi tekkima 16. sajandil (st. renessansi ajastul) ja seda on seostatud muusika üldise ilmalikustamisega. Kujunev instrumentaalmuusika on ühtpidi pärit varasemast vokaalmuusikast, teiselt poolt on instrumentaalmuusika kujunemisel oluline roll tantsudel. 16. sajandil hakkas ilmuma noodikogumikke, milles leiduvaid palu sai esitada nii laluldes kui ka pillidel mängides. Niisuguseid teoseid võis ette kanda mitmel moel: kas ainult lauldes, ainult mängides või laulda ja mängida koos partiisid dubleerides. Arvatavasti kasutati mängimisel sageli neid pille, mis olid käepärast. Alles pärast 1550. aastat läks moodi ühte tüüpi pillidest consorte moodustada (nt. neli vioolat või neli flööti).

1572. aastal ilmus Veneetsia helilooja Nicola Vicentino madrigalide kogu, milles üks pala kandis pealkirja canzon da sonar ning oli mõeldud pillidel mängimiseks. Umbes sinna ajastusse saab paigutada instrumentaalansambli iseseisvumise. (Lippus 1991, 30)


Orkestri kujunemise juured võivad peituda ka Veneetsia Püha Markuse katedraalis alguse saanud mitmekoori muusikas. U. Lippus kirjutab, et C. Monteverdi Veneetsiase saabumise paiku oli Püha Markuse kirikus 6 alalist pillimängijat ning pidulikel puhkudel lisandus veel 15. Kirikus oli vastamisi ehitatud kaks orelit. Seega oli lihtne ka koore (sh. instrumentaalkoore) vastamisi rõdudele panna ja suureks tervikuks ühendada. Just Veneetsia kirikumuusika pinnalt kujunes uus stiil stile concertato.  (Lippus 1991, 39)

1597. aastal bilmus trükis G. Gabrieli kogu Sacrae Symphoniae, mis sisaldas 16 suurt instrumentaalpala, mis olid kirjutatud erinevate pillide kõlavärve ja kõlamasside vahetumisest tekkivaid efekte arvestades. See oli atraktiivne kirikus kuulamiseks mõeldud muusika. Nii pandi nende teostega Veneetsias alus kirikukontserdi traditsioonile ja ühtlasi tõeliselt instrumentaalsele kontsertmuusikale, mis järgmisel sajandil jätkus kirikusonaadi, concerto grossode jt. ulatuslike instrumentaalvormidega. (Lippus 1991, 41-42) Concerto grosso on esimene orkestrižanr, mille rajajaks peetakse A. Corellit. Concerto grossot mängivad barokktrio (concertino) ja orkester (ripieno), mis toetab väiksemat koosseisu lõiguti. Eristatkse kirikukontserdit ja ilmalikku, st kammerkontserdit. (Concerto grosso 2018)

Näide: Giovanni Gabrieli Sonata Pian e Forte (Sacrae Symphoniae)
Näide: A. Corelli Concerto Grosso D-duur op 6 nr 4


Price'i (1994, 21) järgi võib orkestri sünniajaks lugeda 17. sajandit. Lippuse (1991, 9) järgi olid pidevalt töötavad ooperiteaartid keskusteks, kus kujunes välja kindla koosseisuga orkester. Kuigi ka varem harrastati pillide koosmängu, oli pillikooride koosseis üsna vaba ja muutlik. 17. sajandi esimeste keskpaigaks kujunes välja enam-vähem stabiilne keelpilliorkester paari puhkpilli ja basso continuo'ga.

Samal ajal, kui Firenzes hakati etendama oopereid, hakkas konservatiivsemas Roomas kujunema oratooriumi žanr. Esimeseks sammuks selles žanri suunas võib pidada E. de ' Cavalieri "Hinge ja keha etendust", mille väljaande eessõnas sisaldusid juhised ka orkestri koosseisu kohta: "orkestri suurus peab vastama ettekande vajadustele, seal võiks olla lira doppia (bassviola variant), clavicembalo, chitarrone või theorba, organo soave con chitarrone ja finaaliks kaks flööti, viiul võiks dubleerida vokaali". (Lippus 1991, 52)

Kokkuvõtvalt võib öelda, et orkestri, kui uue muusikalise koosseisu, kujunemist mõjutas instrumentaalmuusika iseseisvumine ja Püha Markuse katedraalis esitatav mitmekoori muusika. Tähtsateks teguriteks orkestri kujunemises olid uued žanrid: ooper, oratoorium ja concerto grosso, mille esitamiseks oli vaja suuremaid instrumentaalkoosseise, kul seni.


2. Barokkorkestri koosseis

Barokkorkestri koosseisu kuuluvad:

Puupillid: 2 flööti; 2 oboet, 2 fagotti;
Vaskpillid: 2 naturaalsarve, 2 naturaaltrompetit;
Löökpillid: timpan (nt. Händel "Messias");
Klahvpill: klavessiin või orel (dirigendi valikul);
Keelpillid: I viiul, II viiul, vioola, tšello, kontrabass (või bassvioloon või teine madal poogenpill); lauto; teorb. (Orchestra 2018)

Loit (1976, 112) kirjutab, et stiiliehtsaks barokk- või varaklassikalise muusika interpreteerimiseks piisab 10-12 keelpillimängijast (I viiul 3-4 mängijat, II viiul 2-3 mängijat), vioola 2 mängijat, tšello 2 mängijat, kontrabass 1 mängija. Barokkorkestri suurus võis olla väga erinev, nt J.B. Lully kasutada olnud "Kuninga 24 viiulit" oli omas ajas suur orkester (Lippus 1991, 9).

Barokkorkestri dirigendiks on üldjuhul kontsertmeister või basso continuo harmoonia partiid mängiv klahvpillimängija. (Orchestra 2018) Tänapäeval on kokku lepitud, et barokkorkestri häälestus on A 415 Hz. (Introducing 2017)

Näide: C. Monteverdi "Orfeo"


3. Basso contonuo

Olulist rolli barokkorkestris mängis basso continuo rühm ehk pidev bass, mida esitab harmooniapill (üldjuhul klavessiin või orel) ja bassinstrumendid, mis mängivad bassiliini. (Orchestra 2018) Ajavahemikul oktoobrist 1600 veebruarini 1601, st peaaegu korraga ilmusid kolm partituuri, mille harmooniapartii oli noteeritud kasutades uut lühindatud meetodit (esimesena Cavalieri Rappresentatione di Anima et di Corpo, seejärel Caccini Euridice ja Peri Euridice). Selline notatsiooni vajadus tulenes sellest, et alati ei mänginud noteeritud partiid see pill, mille jaoks oli partii kirjutatud. Kui oli vaja mängida mõne muu pilliga, ei pruukinud täpselt noteeritud partii olla pillipärane. (Palisca 1991, 19-21)

Nummerdatud bass, kus on noteeritud ainult bassiliin ja numbriga märgitud meloodiline seis, oli universaalne ning seda sai improviseerida ükskõik milline harmooniapill (või pillirühm). Bassinoodi kohal on märgitud number (nt 11, 7, või 6/4), mis märgib ära millist astet tuleb harmooniapilli mängijal akordis kasutada (arvestades, et bass on 1). Nt. number 11 D-noodi kohal tähistab G-nooti (oktav pluss kvart). Juhul kui bassi kohal puudub number, ehitab mängija akordi tertsi või detsimiga bassi kohal, st kas duuri või molli kolmkõla olenevalt helistikust. Üldjuhul sisaldab selline akord ka viiendat või kaheteistkümnendat astet. Selliselt kirjapandud saatepartii pani nö teose lõpuni komponeerimise kohustuse esitajale. (samas)


4. Barokkajastu pillid


Selles alapeatükis kirjutan lühidalt barokkorkestri pillidest, keskendudes eelkõige sellele, millised erinevused on barokkpillidel võrreldes tänapäevaste pillidega ja nendele pillidele, mida tänapäeval orkestrites laiemalt ei kasutata.

17. sajandi esimeste kümnendite jooksul tõusis meloodiapillidest esikohale viiul. (Lippus 1991, 9). Viiuli eelkäiateks võib pidada keskaegseid pille: araabia päritoluga rebekki, hispaania päritoluga fidelit ja briti päritoluga crwth'i (hiiukandle sarnane pill). Nendest arenes välja viola. Viiuli enam-vähem tänapäevane kuju arenes välja15. sajandi keskpaigal Itaalias (Скрипка 2018), kuigi veel barokkajastul ei olnud olemas viiuli standard mudelit (Baroque violin 2018). Barokkviiul erineb tänapäevasest viiulist kaela, sõrmlaua, roobi ja keeltehoidja suuruse ning kuju poolest. Erinevalt tänapäevasest on barokkviiuli (ja ka teiste keelpillide) keeled valmistatud soolest ja sellel puudub lõuahoidja ja õlatugi, kuna pilli võidi hoida ka rinna vastas. Barokkviiuli poogen oli lühem ja kergem tänapäevasest. Poogna pikkuse kasvu mõjutas heliloojade (nt. Corelli) soov kasutada viiuli partiis pikki laulvaid noote. (samas) Kuna barokkviiuli keeltehoidja, roop ja bassi latt (bass bar) on kergemad, siis on ka barokkviiuli kõla kergem, vaiksem ja intiimsem (Baroque 2018)


Viola d'amore on 17.-18. sajandil kasutusel olnud topeltkeeltega vioola, millel on 4-7 mängukeelt ja samapalju resonantskeeli, mis helisevad kaasa, kui poognaga põhikeeli helisema pannakse. Häälestus pole rangelt määratletud, kuid kasutatavaim on D-duur (d, fis, a, d1, fis1, a1, d2)(Viola d'amore 2018, Loit 1976, 112)


Viola da gamba on tšello eelkäija ja sarnaneb välimuselt tšelloga. Mängimisel hoitakse põlvede vahel. Arenes välja renessansiaegsest näpepillist vihueelast, mida hakati poognaga mängima 15. sajandi teisest poolest. Gamba standardhäälestus on kvartides, suure tertsiga keskel (D, G, C, E, A, D). Tihti kasutati ka muid häälestusi. (Viola da gamba 2017)


Violoon on suur poogenpill, millel võib olla kolm kuni kuus keelt. Võib-olla krihvidega (ehk astmetraadiga). Violoon ei ole iseenesest tingimata kontrabasspill ning pilli tüüpi kindlaksmääramisel lähtutakse häälestusest: (G- või D-violoon), geograafiast (nt. Viini violoon) või pilliperekonnast. Violoon võib kuuluda kas viiuli või viol'i perekonda (viimasse kuulub ka viola da gamba). Üldiselt saab violoone olla kolmes mõõdus: 1) tšellosuurused pillid bassviol, bassviiul ja tšello; 2) tšellost veidi suurem kontrabass-viol, ingl. k great bass viol, mis mängib oma partiid oktav madalamal kirjapandust, 6-keelne, G- või A-häälestus ja 3) kontrabassisuurused pillid (D-violoon, viol'i perekonna suurim esindaja; 4-5-keelne hübriidinstrument Viini violoon (kasutusel valdavalt Viini klassikute ajastul), 3-4-keelne ilma astmetraatideta kontrabass (tänapäevase kontrabassi eelkäia), kvardi- või kvindihäälestuses. 

Näide: Marin Marais palad  (tšellosuurune pill bass-viol)
Näide: Tobias Hume "The Spirit of Almayne"  (kontrabassisuurune pill D-violoon)

Lauto on näpepillide hulka kuuluv keelpill. Lautol on mitu kuju, erinevus on suuruses ja keelte arvus. Instrumendi sõrmlaud on jaotatud krihvideks. Lautol on lühike, iseloomuliku tahapoole pööratud häälestusosaga kael, topeltkeeled ja ümar mandlikujulise kaanega kõlakorpus. Lauto arvatakse pärinevat Mesopotaamiast17. sajandil eKr valmistatud keraamilisel plaadil on leitud varaseima algelise 2-3 keelega lautosarnase muusikariista kujutis. (Lauto 2013) Barokkajastu lautol on tavaliselt 14 keelt, kuid on ka kuni 35 keelega lautosid. Lautol on mitmeid erinevaid häälestusi. (Лютня 2017) Teorb on lautosarnane basspill, mille kael on pikendatud. Kaela pikendatud osal paiknevad burdoon-basskeeled, mille pikkust üldjuhul ei muudeta. Teorbil on 14-19 keelt. (Теорба 2017)


Erinevalt tänapäevasest flöödist on barokkflööt tehtud puidust ning selle kõla on tänu sellele õrnem. Kuna barokkflöödi aukhuulik on tänapäevasest väiksem, siis on ka barokkflöödi kõla vaiksem. Ehitus on tänapäevasest lihtsam: 6 auku ja üks klapp. Võrreldes tänapäevase flöödiga on ka sõrmestussüsteem erinev. (Introducing 2017)

Näide: J.S. Bach Partita a-moll BWV 1013

Oboe on topeltlesthuulikuga puupuhkpill. Seda eristab teistest puupillidest väga läbitungiv kõla. Oboe arenes välja 17. sajandil. Barokki ajastu oboe on valmistatud reeglina puksipuust, mitte eebenipuust nagu tänapäeval. Barokkoboe erineb tänapäevasest nagu ka teised puupillid klapide arvu poolest. Barokkoboel on 2-3 klapi. Selle ulatus on esimese oktavi C-st kolmanda oktavi D-ni. (Oboe 2018; Introducing 2018)

Näide: A. Marcello oboekontsert d-moll

Fagott on topeltlesthuulikuga puupuhkpill, mille päritolu kohta on kaks arvamust: 1) see pärineb dulcianist 2) barokkfagott on algupärane pill. Selle leiutajaks peetakse Martin Hotteterre (u. 1650. aastatel), kelle leiutiste hulka võib kuuluda ka kolmest osast koosnev traversflööt ja barokk-oboe. Barokk-fagoti ulatus laienes järjest tänu klapide lisamisele. 18. sajandi esimeseks pooleks oli fagotil 8 auku ja 4-5 klapi, madalaimaks noodiks oli kontraoktavi Bb. (Bassoon 2018) Barokkfagoti tämber on madalas registris rustikaalne ja tenori registris laulev ning kaeblik. (Introducing 2017)

Näide: G.F. Händel topeltkontsert viiulile ja fagotile c-moll

Naturaalsarv erineb tänapäevasest metsasarvest selle poolest, et sel puuduvad ventiilid. Helikõrgust muudetakse a) muutes hulte pinget, mis võimaldab produtseerida ülemhelirea noote, b) muutes instrumendi pikkust c) muutes käe positsiooni kõlalehtris. (Natural horn 2018). Seejuures on barokki ajastu sarvel palju väiksem lehter, kui uuematel pillidel. Selletõttu ei ole võimalik kätt kõlalehtrisse panna. Seega jääb mängijale vaid piiratud arv helikõrgusi, mida ta saab produtseerida. (Introducing 2017)

Näide: J.S. Bach Brandenburgi kontsert (sarvesoolo)

Naturaaltrompet on ilma ventiilideta vaskpill, mis saab mängida ülemheli rea noote. Algselt kasutati pilli militaar- ja kommunikatsiooni otstarbel. Siiski juba 16. sajandil oli see kasutuses Veneetsias tseremoniaalpillina. Barokkhelilooja Girolamo Fantini demonstreeris esimesena, et naturaaltrompetil on võimalik mängida diatoonilist helirida. Sellest ajast peale on barokkheliloojad tihti kasutanud naturaaltrompetit nii ansambli kui ka soolopillina. (Natural trumpet 2018)

Näide: G. Ph. Telemann trompetikontsert D-duur


Klavessiin kuulub klahvkeelpillide ja näppekeelpillide hulka, mille heli tekitavad pinguldatud võnkuvad keeled, mida klahvidele vajutamise korral näpitakse plektroniga (sulerootsuga). Iga noodi kohta on klavessiinil 1-3 keelt. 2-3 keelega pillidel on võimalik vahetada pilli tämbrit olenevalt sellest, milline kombinatsiooni keelte koorist on valitud. Klavessiinil olla 1-2 manuaali, olenevalt päritolu maast. Tavapärane ulatus on 5 oktavit, kontraoktavi F-st kolmanda oktavi F-ni. (Harpsichord 2018)



Kokkuvõte

U. Lippus kirjutab, et üldise vaimsuse poolest on 17. sajand väga suurte muutuste aeg, see on Euroopas uusaja algus, mil eurooplaste maailmapilt muutus kiiresti oluliselt avaramaks. Maade avastuse, loodus-, täpisteaduste ja filosoofia arengu taustal oli loomulik, et ka muusikas peab toimuma midagi kardinaalselt uut. Protestantism ja sellega kooskõlas olev humanistlik filosofia toetasid muusika arusaadavamaks muutumist ja eeldasid, et muusika on suunatud kuulajale. 16.-17. sajandi piiril sündinud uus muusikaline žanr, ooper, on uuele ajale iseloomuliku kuulajale orienteeritusega igati kooskõlas. Lippuse sõnul olid esimesteks vabama kunsti pääsukesteks ooperiteatrid, mille juures kujunesidki välja esimesed kindla koosseisuga orkestrid. Orkester, kui täiesti uus muusikaline koosseis, kahtlemata inspireeris heliloojaid ja mõjutas omakorda seda, milliseks kujunes barokkajastu muusika.




Kasutatud allikad:

Baroque violin and modern violin: What's the difference? 2018. https://www.youtube.com/watch?v=nsfYMSI3cuA (26.10.2018).
Bassoon. 2018. https://en.wikipedia.org/wiki/Bassoon (26.10.2018).
Christina Pluhar: Toccata L'Arpeggiata - Girolamo Kapsberger. 2013. https://www.youtube.com/watch?v=rm7GmGXgEfE (26.10.2018).
Gabrieli, G. 2010. Canzon VII a 7. https://www.youtube.com/watch?v=UWzPhTUIS2I (20.10.2018).
Harpsichord. 2018. https://en.wikipedia.org/wiki/Harpsichord (28.10.2018).
Introducing the Baroque Bassoon. 2017. https://www.youtube.com/watch?v=ls-bij2qMT4 (26.10.2018).
Introducing the Baroque Flute. 2017. https://www.youtube.com/watch?v=n6Ts2z9tXg8 (26.10.2018).
Lauto. 2013. https://et.wikipedia.org/wiki/Lauto (26.10.2018).
Introducing the Baroque Horn. 2017. https://www.youtube.com/watch?v=HEMeybr5Rdo (26.10.2018).
Introducing the Baroque Oboe. 2017. https://www.youtube.com/watch?v=YnwDlLIac_A (26.10.2018).
Lippus, U. 1991. Itaalia Barokkmuusika I. Tallinn
Loit, E. 1976. Muusikainstrumendid ja orkestrid. Tallinn. Eesti raamat
Machy, S.; Marais, M. 2014. Les voix humaines. Jordi Savall. https://www.youtube.com/watch?v=ylpOO-7cyt0 (08.10.2018).
Marais, M. 2015. Le badinage, Livre IV - L'Acheron & Francois Joubert-Caillet. https://www.youtube.com/watch?v=gBLu0KQF80U (08.10.2018).
Natural horn. 2018. https://en.wikipedia.org/wiki/Natural_horn (26.10.2018).
Natural trumpet. 2018. https://en.wikipedia.org/wiki/Natural_trumpet (28.10.2018).
Oboe. 2018. https://en.wikipedia.org/wiki/Oboe#Baroque (26.10.2018).
Orchestra. 2018. https://en.wikipedia.org/wiki/Orchestra#Baroque_orchestra (30.09.2018).
Palisca, C. V. 1991. Baroque music. Prentice hall. New Jersey.
Price, C. 1994. Music, Style and Society in: The Early Baroque Era ed. Price, C. Prentice Hall. New Jersey.
Viola da gamba. 2017. https://et.wikipedia.org/wiki/Viola_da_gamba (25.10.2018).
Viola d'amore. 2013. https://et.wikipedia.org/wiki/Viola_d%27amore (01.10.2018).
Viola d'amore 2014. https://www.youtube.com/watch?v=9CoB9n5B7jQ (01.10.2018).
Violone in D: The Spirit of Almayne - Tobias Hume 1605. 2014. https://www.youtube.com/watch?v=UIJxswt6C_4 (25.10.2018).
Violone. 2018. https://en.wikipedia.org/wiki/Violone (25.10.2018).
Лютня. 2017. https://ru.wikipedia.org/wiki/Лютня (26.10.2018).
Теорба. 2017. https://ru.wikipedia.org/wiki/Теорба (26.10.2018).
Скрипка. 2018. https://ru.wikipedia.org/wiki/Скрипка (26.10.2018).